Dzień Bezpiecznego Internetu (DBI) ustanowiony został z inicjatywy Komisji Europejskiej w 2004 roku. Świętowany jest na całym świecie. Z pełną listą zaangażowanych państw i instytucji oraz podjętymi przez nie działaniami zapoznać się można na stronie www.saferinternetday.org. Organizatorem wydarzenia w Polsce od 2005 roku jest Polskie Centrum Programu Safer Internet (PCPSI), które tworzą państwowy instytut badawczy NASK oraz Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę – realizatorzy unijnego programu „Digital Europe”. Głównym partnerem wydarzenia jest Fundacja Orange.
DBI ma na celu inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych, zaznajamianie rodziców, nauczycieli i wychowawców z problematyką bezpieczeństwa online oraz promocję pozytywnego wykorzystywania internetu.
Dzień Bezpiecznego Internetu 2023 przypada na 7 lutego, ale jego obchody w formie realizowanych w całej Polsce lokalnych inicjatyw edukacyjnych zaplanowane zostały aż do końca marca 2023. W tym roku przebiega on pod hasłem: Cyberzagrożenia. Chcesz o tym porozmawiać? Motywem przewodnim będzie więc szerzenie świadomości dzieci i rodziców na temat zagrożeń oraz pomoc w prowadzeniu rozmów na ten temat.
7 lutego odbędzie się Gala DBI 2023 – dostępna zarówno stacjonarnie (Warszawa), jak i online. Zainteresowane osoby będą miały możliwość zapoznania się z planami na DBI 2023 oraz ciekawymi wystąpieniami eksperckimi i programem artystycznym.

Mimo trwających ferii, serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału w Gali Dnia Bezpiecznego Internetu, która odbędzie się 7 lutego w godzinach 11:00-15:00 w Teatrze Palladium w Warszawie. Udział w transmisji online jest bezpłatny i nie wymaga rejestracji. Relacja będzie dostępna na stronie stronie dbi.pl oraz facebook.com/bezpiecznyinternet. Poruszane będą m. in takie tematy jak Internet i AI – jakie czyhają na nas zagrożenia? Sekrety ujawnione, Sztuczna inteligencja a prawdziwa edukacja czy Wpływ mediów społecznościowych i gier komputerowych na rozwój mózgu młodocianych.

Polecamy również skorzystanie z materiałów przygotowanych przez NASK i dostępnych na stronach Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej, polecamy m. in. Poradnik – ABC cyberbezpieczeństwa.

Zapraszamy do aktywnego udziału w tegorocznej edycji Dnia Bezpiecznego Internetu.