NASZA WIELKA KANADYJSKA PRZYGODA


W dniach 23.05.2024 – 2.06.2024 uczennice klasy 2b – Wiktora Durbas i Julia Kieljan, pod opieką Edyty Kwiecień – nauczycielki języka angielskiego, uczestniczyły w wyjeździe edukacyjnym do Kanady. Była to nagroda ufundowana przez Pana Piotra Łacha i jego rówieśników – absolwentów z klasy 4a matura 1976 – dla uczniów, którzy w ciągu nauki w pierwszej klasie liceum zrobią największy postęp w języku angielskim. Konkurs został rozstrzygnięty w czerwcu 2023, a organizacja wyjazdu zajęła nam kilka kolejnych miesięcy.


Kanada zachwyciła nas pięknem krajobrazu: rozległych lasów, małych i wielkich jezior, terenów uprawnych, miasteczek i dużych miast. Mieliśmy okazję być w Parku Narodowym Algonquin Park na północ od Toronto, a także nad wodospadem Niagara. Spacerowaliśmy w uroczych parkach miejskich pełnych ptaków i wiewiórek oraz ulicami wielkiego miasta, zadzierając głowy w podziwie dla drapaczy chmur, choć jeszcze bardziej ekscytujące było patrzenie na nie z góry – z tarasu widokowego CN Tower. Zachwycił nas kraj i ludzie – przyjaźni, otwarci, dbający o ekologię i estetykę otoczenia.


Nie spodziewaliśmy się jednak, że w Kanadzie znajdziemy tyle śladów po wczesnych emigrantach z Polski z początków XIX wieku. Szczególnie ciekawe były dla nas Polskie Kaszuby, gdzie nadal widnieją nazwy wielu miejsc w języku angielskim, polskim i kaszubskim. Również emigracja po II Wojnie Światowej okazała się bardzo znacząca. W miasteczku Barry’s Bay znajduje się park im. podpułkownika pilota Wojska Polskiego II RP, Janusza Żurakowskiego, który w czasie wojny brał udział w bitwie o Anglię, a w czasach powojennych był pilotem testującym kanadyjskie myśliwce. Największe zaskoczenie wzbudził w nas widok Pomnika Powstania Warszawskiego znajdujący się pośród bezkresnych lasów obok obozowiska polonijnych harcerzy.


W drodze na północ zwiedziliśmy Sainte-Marie among the Hurons – zrekonstruowaną osadę Francuskiej Misji Katolickiej z początków XVII wieku, obok której znajdowała się odtworzona wioska rdzennej ludności zamieszkującej te tereny. Dowiedzieliśmy się wielu ciekawych informacji o historii tego miejsca i jego mieszkańców. Z kolei w Art Gallery of Toronto podziwialiśmy obrazy i rzeźby stworzone przez współczesnych przedstawicieli rdzennej ludności, jak np. Kenojuak Ashevak, której twórczość zrobiła na nas ogromne wrażenie. Galeria prezentuje również XIX- i XX-wieczną sztukę europejską oraz słynną wystawę sztuki nowoczesnej KAWS FAMILY, którą obejrzeliśmy z prawdziwym zainteresowaniem.


Julia i Wiktoria miały okazję zapoznać się bliżej z systemem edukacji w Szkole Polskiej im. gen. Hallera przy Konsulacie RP w Toronto, w której nauka odbywa się w soboty, a dzieci i młodzież uczą się tam języka polskiego (czytają znane nam wszystkim lektury), geografii i historii Polski. Rozmowa z rówieśnikami pozwoliła im poznać życie codzienne, zainteresowania i plany na przyszłość nastolatków o polskich korzeniach. Rozrywki dostarczyło nam uczestnictwo w pikniku jubileuszowym tej szkoły, w którym wzięliśmy udział na zaproszenie Pani Dyrektor Sylwii Krupy – Dziękujemy :). Umożliwiono nam również zwiedzenie York University, gdzie zaczął się już semestr letni, w związku z czym na wykładach i na korytarzach nie było zbyt wielu studentów. Mimo to uniwersytet zrobił na nas bardzo dobre wrażenie, jako przyjazny studentom i oferujący im różne formy pomocy, pięknie położony poza centrum miasta, zajmujący bardzo rozległy teren, otoczony zielenią i nowoczesną infrastrukturą.


Podczas naszej wizyty, wraz z Polonią Kanadyjską, mieliśmy wspaniałą okazję do świętowania zakończenia obchodów Miesiąca Polskiego Dziedzictwa, które odbyło się z udziałem kanadyjskiej parlamentarzystki polskiego pochodzenia, członkini Zgromadzenia Ustawodawczego Ontario, Pani Natalii Kusendovej-Bashta, w budynku Parlamentu stanu Ontario. Obchodom tego polskiego święta patronował Konsulat Generalny RP w Toronto, którego siedzibę również mieliśmy zaszczyt odwiedzić, za co serdecznie dziękujemy Pani Konsul Magdalenie Pszczółkowskiej oraz Pani Wicekonsul Justynie Frelak.


Jedną z głównych atrakcji naszego pobytu w Kanadzie był udział w Festiwalu Kultur Carassauga, odzwierciedlającym etniczną i rasową różnorodność Mississaugi, odbywającym się rokrocznie od 1985 roku. W trzy dni poznaliśmy w pigułce prawie 30 państw, bawiliśmy się w rytmach muzyki innych krajów i próbowaliśmy ich tradycyjnych potraw. Było wesoło, kolorowo i wielokulturowo, a wszystko w przyjaznej atmosferze równości i otwartości.

Dopełnieniem kanadyjskiej przygody okazały się doświadczenia kulinarne, dzięki którym przekonałyśmy się, że jedzenie jest nieodłącznym elementem tożsamości narodowej. Smakowanie lokalnych potraw to najlepszy sposób na poznanie serca kraju. Naszymi ulubionymi okazały się pancakes z syropem klonowym, bajgle śniadaniowe oraz typowa przekąska poutine – czyli frytki z serem i sosem. Natomiast najlepszy deser to kawa mrożona z ulubionej kawiarni wszystkich Kanadyjczyków – Tim Hortons oraz lody – wszędzie i wszystkie.


Sporo emocji dostarczyła nam wizyta w polskim Radio 7 Toronto, gdzie gościliśmy w audycji porannej, opowiadając o naszej kanadyjskiej przygodzie. W lokalnej polonijnej gazecie codziennej „Życie” ukazał się artykuł o nas i wrażeniach ze zwiedzania Toronto i okolic, gdyż wizyta w Kanadzie dostarczyła nam wielu pozytywnych emocji i obserwacji, nauczyła otwartości na świat i dbałości o ekologię.

Z całego serca składamy podziękowania dla Pana Piotra Łacha i jego rówieśników z klasy 4a matura 1976 za wsparcie finansowe naszej podróży.
Szczególnie gorące wyrazy wdzięczności kierujemy w stronę Państwa Beaty i Piotra Łachów, których hojność, serdeczność, poświęcony nam czas i zaangażowanie uczyniły nasz pobyt w Kanadzie niezapomnianym przeżyciem.

Zapraszamy do obejrzenia relacji fotograficznej z naszej wyprawy 🙂