Przedmiotem przedsięwzięcia „Poznaj Polskę” jest wsparcie organów prowadzących publiczne i niepubliczne szkoły dla dzieci i młodzieży w realizacji zadań mających na celu uatrakcyjnienie procesu edukacyjnego dzieci i młodzieży poprzez umożliwienie im poznawania Polski, jej środowiska przyrodniczego, tradycji, zabytków kultury i historii oraz osiągnięć polskiej nauki. Więcej można przeczytać na dedykowanej stronie internetowej.

W ramach przedsięwzięcia nasza szkoła otrzymała dofinansowanie do wyjazdu edukacyjnego, w którym wzięło udział 30 uczniów z klas 1B, 2B, 3A i 3B. Wyjazd odbył się w dniach 17-18 listopada 2022 roku, celem były Góry Świętokrzyskie oraz inne ciekawe miejsca naszego regionu. Wyprawa odbyła się pod czujnym okiem opiekunów: organizatora wycieczki p. Kazimierza Maja oraz p. Beaty Niebylickiej.

Pierwszego dnia wycieczki po dotarciu na miejsce wyruszyliśmy w pieszą wędrówkę w kierunku Świętego Krzyża, poznając po drodze ciekawostki i legendy związane z Górami Świętokrzyskimi. Po zwiedzeniu Sanktuarium Relikwii Drzewa Krzyża Świętego udaliśmy się do Krajna, gdzie mieliśmy okazję podziwiać miniatury budowli z całego świata zebrane w jednym miejscu.

Drugi dzień wyjazdu rozpoczęliśmy od wizyty w Zagnańsku i spotkania z Dębem Bartkiem. Następnie wyruszyliśmy w stronę Oblęgorka, gdzie mieliśmy okazję przyjrzeć się z bliska pałacowi, gdzie mieszkał nasz noblista Henryk Sienkiewicz. Obecnie w domu pisarza znajduje się muzeum, a wśród eksponatów jest między innymi skrzynia, która była darem pracowników Cukrowni w Kazimierzy Wielkiej dla Sienkiewicza. Na zakończenie wyjazdu odwiedziliśmy Centrum Myśli Patriotycznej, a także Muzeum Narodowe w Kielcach, gdzie obejrzeliśmy ciekawe wystawy.

Wycieczka pozwoliła nam odkryć piękno naszego regionu i mimo niesprzyjającej pogody na pewno zapadnie w pamięć będąc cenną lekcją historii naszego regionu. Mieliśmy okazję zobaczyć wiele ciekawych miejsc, które znajdują się tak niedaleko miejsca naszego zamieszkania i zadać kłam twierdzeniu „Cudze chwalicie, swego nie znacie!”. (Dominik L. 3B)