Pamięć nie jest traumą budzącą współczucie, a budową lepszego świata dzięki zrozumieniu.

Halina Birenbaum

We wtorkowe przedpołudnie w podziemiach „Hadesu” z udziałem zaproszonych gości: Pana Starosty Kazimierskiego Jana Nowaka, Pana Jarosława Zatorskiego – Dyrektora Hospicjum w Busku-Zdroju, Pani Elżbiety Szczęsnej-Kusak Wizytatora Kuratorium Oświaty w Kielcach, Pani Małgorzaty Grabskiej – nauczyciela historii w I LO w Busku-Zdroju, która przybyła z delegacją uczniów z „Kościuszki”, Pani Marioli Majchrowskiej – Kierownika Wojewódzkiej Biblioteki Pedagogicznej Filia w Kazimierzy Wielkiej oraz Pana Pawła Piątka – sympatyka naszego Liceum, naszych profesorów i uczniów odbyło się przepiękne spotkanie, które przerodziło się w sesję popularnonaukową.
Inicjatorem i pomysłodawcą spotkania była Pani Dyrektor Joanna Wrzesień, która podjęła się organizacji tegoż przedsięwzięcia. Uroczystość prowadzili uczniowie klasy IIb Faustyna Krawczuk i Dominik Latos, który był też współtwórcą scenariusza spotkania. Sesja, dzięki zaangażowaniu naszych wspaniałych uczniów, wzbudziła uznanie gości.
Pani Dyrektor powitała zaproszonych gości, profesorów oraz uczniów.

Jako pierwszy głos zabrał Pan J. Zatorski, który podzielił się z uczniami „swoją historią” zachęcał do poznania kultury i obyczajów narodu Żydowskiego.
Kolejny gość Pan Starosta J. Nowak zadał nam trudne pytanie ”Dlaczego Żydzi ?” i dał w swoim przemówieniu piękną odpowiedź, która na długo zapamiętamy.
Pani M. Grabska opowiadała o swojej fascynacji tematyką Żydowską, o współżyciu Żydów i Polaków w naszych wioskach i miasteczkach.
Pani Wizytator E. Szczęsna–Kusak poruszyła nas swoją historią związaną z miejscem upamiętniającym pomordowanych w czasie II wojny światowej Żydów i zachęciła do zgłębienia tajemnicy tego miejsca.
Uczestnicy spotkania mieli przyjemność obejrzeć przygotowane przez uczniów prezentacje:
„Historia Żydów w Polsce” – Julia Klimczyk, Stanisław Warchoł, Wojciech Pszczoła – klasa IIIb
„Żydzi na naszym terenie” – Wiktoria Koza – klasa Ib
„Tradycje i Żydowskie obyczaje” – Faustyna Krawczuk, Małgorzata Kowalczyk, Oliwia Mikuła, Aleksandra Gucał – klasa IIb
„Żydzi w kulturze polskiej XX w.” – Patrycjusz Leśniewski – klasa IIb
„Zwyczaje żydowskie – Aleksandra Kot, Oliwia Żarek, Klaudia Latos – klasa IIa
Między prezentacjami mieliśmy przyjemność posłuchać wierszy w wykonaniu:
Marty Marzec – „Trzy powody”
Kacpra Staniszewskiego – „Ta noc pełna łez i żalu”
Miłosza Nawrota – „Okno na tamta stronę”
Amelii Kuchneckiej „Pieśń o szczęściu”
Przepiękną piosenkę z repertuaru „Skrzypka na dachu” zaśpiewała Nikola Kozioł.

W przerwie programu nastąpił poczęstunek, który umilały wyświetlane na ekranie filmiki oraz piosenki o tematyce żydowskiej.
Poczęstunek z kuchni Żydowskiej przygotowali: nauczyciele (Justyna Gałka-Mzyk),
Uczniowie (Zosia Możdżeń) oraz nasi wspaniali rodzice (M. Mucha, B. Barczykowska, M. Kusak). W podarunku od Pana P. Piątka dostaliśmy paschę oraz gęsinę. Serdecznie dziękujemy!
Nieocenioną pomoc w przygotowania wnieśli Pani Wicedyrektor Edyta Kwiecień, Prof. Kazimierz Maj, Prof. Maria Kabat, za co bardzo dziękujemy. Nie zawiedli i zaangażowali się całym sercem w wystrój sali i dekoracje nasi drodzy uczniowie, głownie z grupy humanistycznej klasy IIb i IIIb.
Pani Dyrektor Joanna Wrzesień wyraziła nadzieję, że wzajemne zrozumienie, wybaczenie pozwoli zbudować „dom” na wzajemnej tolerancji i szacunku.
Na zakończenie spotkania zaproszeni goście pogratulowali wszystkim zaangażowanym w organizację spotkania i wyrazili uznanie za wysoki poziom jej przygotowania. (JW)
Fotografie: Andrzej Kocerba, Edyta Kwiecień, Wiktoria Koza (1b)